Systém je inspirován švýcarskou značkou kvality „Kvalita v paliativní péči“ (Das Label „Qualität in Palliative Care“), kterou uděluje Švýcarská společnost pro kvalitu v paliativní péči („qualitépalliative“, www.qualitepalliative.ch) institucím dlouhodobé péče. Kritéria kvality podporují zařízení při tvorbě, implementaci a rozvoji konceptu paliativní péče a v interním určení/posouzení kvality vlastního zařízení. Systém certifikace ve Švýcarsku je zpracován pro hodnocení specializované paliativní péče (specializované stanice a paliativní kliniky; mobilní paliativní služba) a hodnocení paliativní péče v institucích dlouhodobé péče.
Procesní kroky certifikace jsou inspirovány jak švýcarskou značkou „Kvalita v paliativní péči“, tak českou „Značkou kvality v sociálních službách“ zpracovanou pro hodnocení kvality pobytových zařízení sociálních služeb. Certifikační proces obou systémů zahrnuje přípravnou fázi, která je uzavřena celodenním auditem přímo v instituci realizovaným odborným týmem. Jako nástroje hodnocení jsou v obou případech kombinovány rozhovory s pracovníky a vedením k jednotlivým procesním krokům spolu s pozorováním konkrétní praxe a studiem příslušné dokumentace. Systém vzniká v rámci odborné pracovní skupiny APSS ČR za podpory společnosti HARTMANN-RICO a.s. Pracovní skupina je tvořena 6 odborníky s praktickými zkušenostmi v oblasti paliativní péče z řad poskytovatelů sociálních služeb a je doplněna o 2 osobnosti z řad odborné veřejnosti (MUDr. Ladislav Kabelka, Ph.D., doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.).
Pracovní skupina zahájila svou práci v říjnu 2016 a aktuálně pracuje na sestavení seznamu hodnocených kritérií kvality, jejich popisu a podmínkách naplnění. Systém je inspirován a konzultován s již zavedeným švýcarským modelem. Zároveň realizace navazuje na již ukončený projekt Rozvoj geriatrické a paliativní péče v pobytových zařízeních sociálních služeb, na kterém spolupracovala APSS ČR se švýcarskou nadací Diakonie Neumünster. V průběhu června a srpna 2017 proběhne pilotní ověření nastaveného systému vzdělávání ve 3 vybraných zařízeních: Domov pro seniory Bechyně, Domov pro seniory Náměšť nad Oslavou, Domov pro seniory Podpěrova, p.o. Toto vzdělávání je rozděleno do 4 dnů a uzpůsobeno potřebám jednotlivých skupin zaměstnanců (management, sociální pracovník, pracovník v sociálních službách, zdravotnický pracovník, ostatní). Po ukončení bloku vzdělávání bude v srpnu 2017 následovat návštěva certifikátorů v samotném zařízení a jeho hodnocení podle stanovených kritérií.
Paliativní péče přináší nový pohled na péči o umírající a přístup k tématům umírání a smrti. Tuto novou filosofii a z ní vycházející praktické postupy péče a podpory je nutné pracovníky naučit. Zájemce o samotnou certifikaci – tedy provedení expertního šetření paliativního přístupu (služba C) – musí prokázat systematické vzdělávání pracovníků. Pro splnění tohoto kritéria nabízí APSS ČR 4 kurzy. Obsah vzdělávacích kurzů je sestaven tak, aby každý pracovník získal po jejich absolvování pro svou pozici nezbytnou dávku informací a kompetencí, na základě kterých bude hodnoty a postupy paliativní péče schopen kvalitně, účinně a bezpečně aplikovat v každodenní práci. Všechny 4 kurzy jsou akreditované u Ministerstva práce a sociálních věcí. Cílové skupiny pracovníků, pro které jsou jednotlivé kurzy určeny, jsou vypsány na následujících stranách. Maximální kapacita každého kurzu je 25 účastníků.
I. kurz: Pokojná smrt – akceptace a základy komunikace (8 hodin)
Akreditace: A2023/0854-SP/PC/PP/VP
II. kurz: Základy paliativní péče (8 hodin)
Akreditace: A2022/0870-SP/PC/PP/VP
III. kurz: Paliativní péče v sociálních službách – zdravotně sociální pomezí (8 hodin)
Akreditace: A2023/1240-SP/PC/VP
IV. kurz: Komunikace v péči o umírající (8 hodin)
Akreditace: A2021/0273-SP/PC/PP/VP
Obsahovou náplň jednotlivých kurzů najdete v Katalogu vzdělávání, který je ke stažení zde:
http://www.institutvzdelavani.cz/katalog-vzdelavani
Klíčovou službou v nabídce je provedení samotného šetření v zařízení. Podpůrné konzultace (služba A) i vzdělávání (služba B) jsou přípravou na samotnou certifikaci. Rozlišujeme 2 stupně certifikace, které se liší vstupními kritérii. V případě zájmu o tuto službu musí zařízení poskytující pobytové sociální služby prokázat splnění těchto vstupních kritérií:
1. Základní stupeň certifikace
2. Rozšířený stupeň certifikace
Kritérium doloženého systematického vzdělávání v paliativní péči se uznává podle
následujícího klíče:
Pracovní zařazení účastníka kurzů | Absolvovaný počet hodin 1 účastníka, aby mohl být uznán ve vstupním kritériu jako systematicky vzdělaný |
pracovník v sociálních službách | min. 24 |
sociální pracovník | min. 24 |
zdravotnický pracovník | min. 32 |
vedoucí pracovník | min. 8 |
ostatní (technicko-hospodářský pracovník, pracovník kuchyně,…) | min. 4 |
Jako bonusové kritérium pro certifikaci je uznatelné jakékoliv další vzdělávání pracovníků v paliativní péči (mimo nabízené kurzy). Pokud bude prokazatelně takto dále vzděláno alespoň 50 % přímo obslužného personálu, tak budou přiznány bonusové body.
Jak postupovat: